Zelf Eucalyptusolie maken

Zelf Eucalyptusolie maken? Mijn ervaring & de beste methode!

Heb jij ook zo’n prachtige gomboom in de tuin staan? Ik geniet elke dag van die zilverblauwe blaadjes en die heerlijke, frisse geur die je tegemoet komt als je erlangs loopt. Maar wat doe je met de takken na het snoeien? Het is bijna zonde om ze weg te gooien! Zelf eucalyptusolie maken is dan een ontzettend fijne manier om die wellness-geur in huis te halen.

Vandaag deel ik mijn persoonlijke ervaring met je. Ik ontdekte namelijk dat de ene manier om olie te maken absoluut niet hetzelfde resultaat geeft als de andere. Sterker nog: van één methode werd ik helemaal niet blij!

De magie van de Eucalyptus (of mijn geliefde gomboom)

Wist je dat de Eucalyptus – officieel de Eucalyptus globulus – oorspronkelijk uit Australië komt? Het is een wonderlijke boom. In het wild kunnen ze wel 60 meter hoog worden, en ze zijn zo sterk dat ze zelfs bosbranden overleven. Het is bijna als een Phoenix die uit zijn as herrijst; de zaden hebben de hitte zelfs nodig om te ontkiemen.

In onze tuinen houden we ze meestal wat kleiner, maar de kracht van de bladeren blijft hetzelfde. Ze zitten boordevol eucalyptol, wat die typische, heilzame geur geeft waar we zo van houden bij verkoudheid of gewoon voor een fris huis.

Afbeelding van Hans Braxmeier via Pixabay

Een eerlijke les: Waarom de slowcooker voor mij niet werkt

In veel DIY-gidsen lees je dat je eucalyptusolie kunt maken in de slowcooker. Ik heb het geprobeerd, maar ik moet eerlijk zijn: ik raad het je niet aan.

Hoewel het snel gaat, veranderde de geur in mijn keuken totaal niet in de frisse eucalyptus-ervaring die ik zocht. Het rook eerder muf en helemaal niet naar die typische etherische olie. Waarom dat precies gebeurt? Misschien dat de constante hitte de subtiele geurmoleculen aantast. Wat de reden ook is, ik laat deze methode voortaan links liggen en hou mijn slowcooker liever voor een lekker stoofpotje!

EvenDelen.be Eucalyptusolie maken
Foto door Gintare via Pexels

Mijn favoriete manier: Geduld en zonlicht

Soms willen we in ons drukke leven alles veel te snel, maar de natuur laat zich niet opjagen. Dat is precies de les die de gomboom ons leert. Door de kracht van de zon te gebruiken in plaats van een apparaat, krijgt de olie de tijd om langzaam en op een natuurlijke temperatuur alle heilzame stoffen uit het blad op te nemen.

Het proces is bijna een klein ritueel: de pot die op de vensterbank staat te pronken in het licht, terwijl de olie langzaam die diepe, karakteristieke geur ontwikkelt. Het vraagt wat meer tijd, maar geloof me, zodra je die pot na twee weken opent, weet je precies waarom dit de enige juiste manier is. Het resultaat is puur, krachtig en ruikt exact zoals de eucalyptus in je tuin na een warme zomerbui.

Dit heb je nodig:

Verhouding

Ongeveer 25 gram bladeren op 100 ml olie.

Verse eucalyptusbladeren

Oogst ze het liefst in de ochtend, dan is de concentratie aan olie in het blad op zijn hoogst.

Een fijne basisolie

Kies voor een lichte, koudgeperste plantaardige olie. Amandelolie of olijfolie werken prima, maar mijn persoonlijke favoriet is kokosolie (vloeibaar).

Een glazen pot

Liefst een die goed afsluit.

Stap voor stap naar je eigen olie:

Plukken en voorbereiden

Haal de bladeren van de takken en was ze even kort om stof en zand te verwijderen. Dep ze daarna goed droog met een doek of tissue.

Kneus de blaadjes

Dit is het leukste werkje! Verscheur of verkreuk de blaadjes. Je merkt meteen dat je handen heerlijk gaan ruiken; dat is de olie die vrijkomt.

Mengen

Doe de blaadjes in de glazen pot en overgiet ze met de olie. Zorg dat alle blaadjes goed onderstaan.

Zonkracht

Zet de pot op een zonnige, warme plek (bijvoorbeeld de vensterbank).

Even schudden

Laat de pot minstens 14 dagen staan. Schud elke dag even liefdevol met de pot om de extractie te bevorderen.

Filteren

Zeef de olie na twee weken door een fijne doek of zeef zodat alle bladrestjes eruit zijn.

Bewaren

Giet je zelfgemaakte goud in een donkere glazen fles of pot.

Hoe gebruik je jouw zelfgemaakte eucalyptusolie?

Nu je die heerlijke pot vol vloeibaar goud hebt staan, wil je er natuurlijk ook optimaal van genieten! Omdat we deze olie op basis van een zachte plantenolie hebben gemaakt (zoals kokos- of amandelolie), is het resultaat een milde, verzorgende olie die je op ontzettend veel manieren kunt inzetten.

Hier zijn mijn persoonlijke favorieten:

Vrije luchten in de douche

Druppel een paar lepels van de olie op de vloer van je douche (net buiten de directe waterstraal). Door de warme stoom komt de geur van de eucalyptus vrij en kun je heerlijk ‘stomen’ terwijl je doucht. Ideaal als je een beetje verkouden bent of last hebt van je sinussen!

Verzachtende massageolie

Heb je stijve spieren na een dagje werken in de tuin? Eucalyptus staat bekend om zijn licht verwarmende en ontspannende effect op de spieren. Warm de olie een beetje op tussen je handpalmen en masseer het op je schouders of benen.

Zachte voetenbadjes

Voeg een flinke scheut olie toe aan een teiltje met warm water en wat grof zeezout. Het is niet alleen ontspannend voor je voeten, maar werkt ook nog eens antibacterieel. Perfect na een lange wandeling.

Natuurlijke glans voor je houten meubels

Wist je dat een drupje van deze olie op een droge doek wonderen doet voor dof hout? Het voedt het hout en laat een subtiele, frisse geur achter in je woonkamer.

Eerste hulp bij muggenbeten

Heb je een vervelende insectenbeet die jeukt? Stip een heel klein beetje van de olie aan op de plek. De eucalyptus werkt verkoelend en helpt de irritatie te verzachten.

Tip van mij

Heb je de olie in de koelkast bewaard? Laat hem dan even op kamertemperatuur komen voor gebruik, zodat hij weer lekker vloeibaar en smeerbaar wordt.

Heb jij al eens geëxperimenteerd met het maken van eigen olie? En wat is jouw favoriete geur uit de tuin? Ik ben heel benieuwd naar jouw ervaringen!

7 thoughts on “Zelf Eucalyptusolie maken? Mijn ervaring & de beste methode!

  1. Ik heb het op de laagste stand in de slowcooker geprobeerd maar ik heb duidelijk iets verkeerd gedaan, want het huis rook naar bruine bladeren zoals natte bladeren in de herfst en niet naar Eucalyptus helaas… Zonde van de gebruikte amandelolie

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *